KİMYA ve FİZİK PROJEMİZ TÜBİTAK’TA TÜRKİYE İKİNCİSİ 

46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Ankara’da yapılan finallerinde TAKEV Fen Lisesi Öğrencileri İzmir Bölgesi’ne derece ile dönen tek okul oldu.

Ayrıca yarışmaya katılan okullar arasında en çok ödül alan okul olarak öğrencilerimiz, TAKEV Fen Lisesi’nin farkını ve başarısını yine tüm Türkiye’ye bir kez daha kanıtladı.

Ulusal finallerde yarışan Kimya ve Fizik projeleri Türkiye İkincisi olurken, bir fizik projemiz de Türkiye Üçüncülüğüne layık bulundu.

 

Bu yıl Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na tüm ülkeden 13775 proje ile 22295 öğrenci yarışmaya katıldı. Bu projelerden 12 Bölgenin en iyileri seçilerek 202 Proje ulusal finallerde yarıştı. TAKEV Fen Lisesi öğrencileri 3 ödülle İzmir'e geri döndü.

 

İlke Adalıoğlu ve Cemil Görkem Tamer’in hazırladığı, "Mavi ışık yapan OLEDlerin karakterizasyonu ve Yedi Segmentli OLED Uygulaması" konulu fizik projesi tüm bölgelerden seçilen en iyi 29 fizik projesi içinden ikinci; Ece Derin Aydın ve Begüm Kınay’ın hazırladığı “Bilim bağımlılığı yener: Beyin hücrelerindeki reseptörlerin izlenmesinde yeni bir yaklaşım”konulu kimya projeleri en iyi 18 kimya projesi içinden Türkiye İkincisi seçildi., Yine Kimya alanında İdil Alptüzün ve Hazal Aras‘ın hazırladığı ,“Alzheimer hastalığının tedavisinde yeni bir yaklaşım: Patlıcan yaprakları” projesi Taürkiye Üçüncülüğü elde etti.

 

Ayrıca ulusal finallerde bölgemizi ve okulumuzu temsil eden Yavuz Kerem Altun ve Bengisu Telli’nin hazırladığı ,“Kırmızı biberin içindeki kapsaisin kulak ve nöroblastom hücrelerinde sisplatin toksisitesine karşı koruyucu mu?”konulu Biyoloji araştırması da özgünlüğü ile ilgi görerek katılımcılar ve jüri üyeleri tarafından büyük beğeni topladı.

 

Emeği geçen tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerini kutluyoruz.

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo