Ege Bölgesi’nden Sadece TAKEV Okulları’nın Sürdürdüğü ‘‘UMWELT BAUT BRÜCKEN’’ (Çevre Köprüler Kurar)Projesi, Devam Onayı Aldı

Çevrecilikle kurulan köprüler – Almanya & Türkiye (Auğustos 2011- Mayıs 2012) Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Federal Almanya Devletinin yeni Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde gerçekleştirilen bir Çevrecilik ve Medya Projesidir.  Almanya’dan 5 ve Türkiye’den 5 okulun eşleşerek birlikte “Sürdürülebirlik ve Çevre” , “Çok Kültürlülük” ve “Medya” konularında çalışmalar yapmaktadır.

 

2011 yılında İzmir’den sadece, Ege bölgesinde tek diploma okulu olan TAKEV Okulları ve İstanbul’dan 4 diploma (DSD) okulunun Almanya da ki partner okullar ile başlattığı proje büyük başarı sağladı.

 

TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi bu proje ile liderlik yaparak öğrencilerimizi çevreye karşı duyarlılıklarını ve sorumluluklarını geliştirmektedir.

 

2012-2013 öğretim yılında 05.04-12.04 tarihleri arasında Johann Vanotti Lisesi 2. ziyaretlerini gerçekleştirmiş ve Takev öğrencileri ile birlikte taş ve maden ocaklarının tekrar doğaya kazandırılması ile ilgili çalışmalar yapmak üzere Batıçim de Prof. Ümit Erdem ve Batıçim’in hammadde müdürü Dr. Hayer desteği ile çalışmalar yapmış ve ağaç dikimi ile doğaya katkılarını sunmuşlardır. Takev öğrencileri karşı ziyaretlerini 07.05-14.05 tarihleri arasında gerçekleştirip “ Alevsiz Ateş” konusunu hep birlikte inceleyecekler ve projenin 2 yıl süren pilot aşamasını bu şekilde kapatmış olacaklardır.

 

 

2011 de yapılan açılış toplantısından sonra 2013-2014 Ana projenin açılış toplantısını ve “Lehrer Journalisten Seminar” (öğretmen seminerini) yapmak üzere, 3 yıl daha Projeyi yürütme onayı alan TAKEV Fen ve Anadolu  Lisesi Almanca Bölümü öğretmenleri, 02.06-04.06 tarihleri arasında Federal Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un daveti üzerine Bellvue Sarayına Proje açılış toplantısına davet edilmekten büyük bir gurur duymaktadır.

2013 yılında ise bu başarılı çevre projesinin yayılabilmesi için projeye 5 yeni okul eklenmiştir.

 

TAKEV Okulları Ege bölgesinin tek DSD Dil diploması okuludur. Almanca eğitim programı çerçevesinde yapılan çalışmaları yürütmek üzere ZfA tarafından görevlendirilen iki Alman öğretmen okulumuzda görev yapmaktadır. Bu konumu itibari ile doğal bir PASCH okulu ve üyesidir. 

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo