TAKEV TÜBİTAK’TA DÖRT PROJE BİRİNCİLİĞİ ALDI

47. Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’da TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 2 kimya, 1 fizik ve 1 Biyoloji projesi birincilik elde ederek Ankara finallerine katılmaya hak kazandı.

 

Bu yıl Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na tüm ülkeden  13775 proje başvurdu. 1039 öğrencinin hazırladığı 595 proje arasında en iyi 100 proje Bölge sergisine katılmaya hak kazandı. Bölgenin en iyi ve başarılı projeleri arasında değerlendirmenin ardından açıklanan sonuç TAKEV Okulları’nın zaferi ile sonuçlandı. Bölge sergisine 5 proje ile katılan TAKEV Lisesi öğrencilerinin dört projesi birinci seçildi. 1 Fizik projesi de üçüncülük elde etti.

 

İlke Adalıoğlu ve  Cemil Görkem Tamer’in hazırladığı, Mavi ışık yapan OLEDlerin karakterizasyonu ve Yedi Segmentli OLED Uygulaması konulu fizik projesi;

Yavuz Kerem Altun ve  Bengisu Telli’nin hazırladığı ,“Kırmızı biberin içindeki kapsaisin kulak ve nöroblastom hücrelerinde sisplatin toksisitesine karşı koruyucu mu?”konulu

Biyoloji araştırması ; İdil Alptüzün ,Hazal Aras, Ece Derin Aydın, Begüm Kınay

‘ın  hazırladığı ,“Alzheimer hastalığının tedavisinde yeni bir yaklaşım: Patlıcan yaprakları”,

“Bilim bağımlılığı yener: Beyin hücrelerindeki reseptörlerin izlenmesinde yeni bir yaklaşım”konulu kimya porojeleri birincilik ödülüne layık bulundu. Öğrencilerin projeleri Ankara’da yapılacak finallerde Türkiye Birinciliği için yarışacak.

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo