TAKEVLİ MUCİTLER BİTKİ TOHUMLARI İLE SAĞLIKLI SU ÜRETİYOR

FLL turnuvalarına hazırlanan TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin kurduğu  “Wonder Water” proje grubu; içme suyunu ,moringa bitkisi  tohumları ile temizlemek üzere proje geliştirdi; genç bilim insanlarının projesi turnuvada “En iyi Araştırma Ödülü” aldı.

FİRST LEGO LİG (FLL) Turnuvasına hazırlanan TAKEV Lisesi öğrencilerinden oluşan “Wonder Water” grubu, anavatanı Hindistan olan “MORİNGA OLİAFERA “ bitkisinin tohumundaki proteinlerin sudaki bakterileri temizlediğini keşfetti. Öğrenciler bitkinin tohumlarını öğüterek,sağlıksız içme suyunu temizlemeyi başardılar.

Su  depolarında uzun süre bekleyen ve suyun içilebilirlik kalitesini bozan mikroorganizmaların temizlenmesi için düzenek hazırlayan öğrenciler, bir su deposu tasarlayarak moringa tohumlarının yer aldığı bir kısım oluşturdular. Su deposunun üst kısmında   moringa tohumlarıyla temizlenen su ara bölmedeki filtreleme ile alt depoya temizlenmiş olarak iniyor temiz ve sağlıklı içme suyu elde ediliyor.

Projeleri ile çevrecilerden de büyük alkış alan öğrenciler FLL Bölge turnuvasında “En İyi Araştırma” ödülüyle ulusal turnuva da projelerini geniş çevrelere duyurma olanağı yakaladı. Şimdi ise projelerini geliştirip “Daha Sağlıklı Su, Daha Sağlıklı Yaşam “ sloganı ve Change.Org ta başlattıkları imza kampanyasıyla farkındalık yaratarak ülkemizi yurtdışında temsil etmeyi hedefliyorlar.

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo


-->