PDR BİLGİLENDİRMESİ "Çocuklarımızı Dış Dünyadan Korumak"

Değerli Velilerimiz,

            Son günlerde ülkemizde gerçekleşen acı olaylar hepimizin gündeminde üzüntüyle yer alıyor. Bu olayların siz aileler tarafından uygun biçimde ele alınması için TAKEV Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü olarak sizlerle dikkat edilmesi gereken bazı noktaları paylaşmak istedik.

            Çocuklar böyle durumlarda olası şu tepkileri verebilirler; kaygı, huzursuzluk, korku, kişilerarası ilişkilerden ya da aktivitelerden uzaklaşma, konuyla ilgili sorular sorma. Tüm bu tepkiler anormal durumlara verilen normal tepkilerdir. Bu tepkilerin nedeni, çocukların yaşadıkları belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve güven duygularını yeniden oluşturmak istemeleridir. Ebeveyn olarak onlara yardımcı olurken, kendi duygularınızı yönetmeniz önemlidir.

            Zaman zaman bazı aileler bu tepkiler karşısında çocuklarını korumak için kayıtsız kalmayı tercih edebiliyorlar. Bu yanıltıcı bir tutumdur. Bunun yerine yaşlarına ve gelişim dönemlerine uygun açıklamalar çocukların korku, çaresizlik ve güvensizlik duyguları ile daha kolay başa çıkmalarını sağlarlar.

            Bu durumları ele alırken;

  • Günlük yaşantınızın devam etmesine izin verin.
  • Çocuklarınızın sorularını ilgiyle dinleyin ve önce onların bu konuda hangi bilgilere sahip olduğunu öğrenin.
  • Bu soruların yanıtlarını sizlerden alabileceği konusundaki güvenini besleyin.
  • Hissettiklerini en rahat ifade edebildiği alanlarda destekleyici olun. Yaşına bağlı olarak, resim yaparak, yazarak ya da konuşarak aktarım yapmayı tercih edebilir. Bu alanları açık / kullanılır tutmak onlara iyi gelecektir.
  • Konuşurken kullanacağınız açıklama dilinin NET, GERÇEKÇİ ama ÇOK AYRINTILI OLMAMASINA özen gösterin. İfadelerinizin çocuğunuzun yaşına uygun olması önemlidir.
  • Onların gündemi takip etmesi konusunda kontrolü siz ele alın. (Yaş gruplarına göre etkilenmeler farklı olacaktır. Küçük yaşta şiddet içeren görüntüler, videolar vb. yorumlardan uzak kalmalarına özen gösterirken, büyük yaş gruplarında ise medya organlarının takibinin ailelerin kontrolünde olması önemlidir. )
  • Açıklamalardan sonra gözlem yapmak, onların bedensel ve duygusal tepkilerini takip etmek, bu süreçte bazı değişimler olabileceğini bilmek ve bunu serinkanlı bir şekilde yönetmek son derece önemlidir.
  • Onların her zaman yanlarında olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Umutlu olmak onların dayanıklı olmasını kolaylaştırır ve rahatlamalarını sağlar.

           Bizler her zaman destek olmak için sizlerin yanındayız.

 

                                                                                            TAKEV OKULLARI

                                                                 Psikolojik Danışma ve Rehberlik BölümüÜyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo