Lütfen ilgili kategoriyi seçinizSATRANÇ

Ülkemizde seçmeli ders olarak okutulmakta olan satranç dersleri, okulumuzun 1.ve 2.sınıflarında zorunlu ders ve kulüp derslerimizde seçmeli olarak okutulmaktadır. Satranç derslerimiz ile çocuklarımız eğlenirken zihinsel olarak gelişmesini de sağlamaktadır.

Satranç öğrencilerimizde; odaklanma, görselleştirme, ileriyi düşünme, muhakeme yeteneği, analiz yeteneği, planlama, eşzamanlı çoklu düşünme,  soyut düşünme becerilerinin de gelişmesini sağlamaktadır. Bu uluslararası eğitim bilimcileri tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Çocuklar, eğlenirken keyif alarak yaptıkları etkinlikler sonucunda öğrendiklerini hafızalarında daha iyi saklayabildikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle okulumuzda 1. ve 2. Sınıf öğrencilerimizi akıl ve zeka oyunlarıyla tanıştırmakta ve ders olarak işlemekteyiz.

Eğitim bilimcileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda; zeka oyunları içinde satranç oyununun özel ve farklı bir yerde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Beyinde dikkatin, hafızanın, mantık ve kıyaslamaların kontrol edildiği bölgeler belirli disiplinlerle geliştirilebilmektedir. Bunun da satranç eğitimi ile mümkün olduğu bilim adamlarınca tespit edilmiş durumdadır. Çocukların dikkat sorunlarının satranç eğitimi sonrasında kendiliğinden çözüldüğü de örneklerle ortaya konmuştur. Satranç ile ilgilenen öğrencilerin çoğunluğunda dikkati arttırmak, hafızayı güçlendirmek ve zekayı hızlandırmak mümkündür.

Okul hayatı boyunca satranç temel eğitimini küçük yaşlarda almış, satrancı doğru şekilde düşünerek bir plan içinde oynayan öğrencilerin öğrenme düzeylerinde, okul ve akademik başarılarında uzun dönemli artışlar sağlamaktadır. Bu nedenle satranç eğitimi stratejik düşünebilen, eleştirsel düşünce sistemine sahip gelecek perspektifi geniş olan öğrencilerimizin okul süreçlerine programlı bir şekilde dahil etmekteyiz.Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo