YOUNG REPORTERS FOR THE ENVIRONMENT 

 

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ (YOUNG REPORTERS FOR THE ENVIRONMENT) PROGRAMI

“Çevrenin Genç Sözcüleri Programı-Young Reporters for the Environment” Programı Nedir?
Ülkemizde TURÇEV tarafından yürütülen Çevrenin Genç Sözcüleri Programında; okulda ilgili bir öğretmenin koordinasyonunda oluşturulan bir öğrenci timi, çevreyle ilgili 7 başlıktan (tarım, şehirler, kıyı alanları, enerji, atık, su, iklim değişikliği) biri üzerinde haberci anlayışıyla makale ya da fotoğraf şeklinde çalışmalar yapar, bu çalışmalar dönem sonunda uluslararası alanda programda yer alan tüm okulların katılımıyla yapılan yarışmada yarışır ve tüm çalışmalar dönem sonunda oluşturulan bir kitapçıkta toplanıp ülkelere gönderilir. Programın uluslararası boyutunda 2012 yılı itibariyle 18 ülkeden yüzlerce okul çalışmaktadır.

Okulumuzda Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Bölümü öğretmenlerinin rehberlik yaptığı çalışmalar “DÜNYA ÜZERİNDE YAVAŞ YÜRÜYELİM!...” solaganı ile devam etmektedir.

ÇALIŞMALARIMIZ

2011-2012 öğretim yılı

  1. 1. Katı Atık Yönetimi Projesi

Okulumuz koridorlarına ve sınıflarımıza katı atık toplama kutuları yerleştirilmiş, bu atıklar bahçeye yerleştirilen büyük toplama kutusunda biriktirilerek geri dönüştürülmek üzere Narlıdere Belediyesi ve Çevsan işbirliği ile toplanmıştır. Öğrencilerimiz “Geleceğe Sahip Çıkın!”kampanyasının ortağı olmuştur.

  1. 2. İzmir İç Körfez Ağır Metal Kirliliğinin Tespiti ve Çözüm Önerileri

Öğrencilerimiz iç körfez kirliliği ile ilgili halkla, belediye yetkilileri ve akademisyenlerle görüşmüş, kirliliği bilimsel yöntemlerle tespit edip önlemek için çözüm üretmişlerdir. Çözüm önerilerini çeşitli toplantılarda yetkilerle paylaşmışlardır.

  1. 3. Mordoğan Alan Araştırması

Öğrencilerimiz çevre halkı ile görüşüp çevre sorunları ile ilgili bilgi toplamış, çözüme yönelik geliştirdikleri raporlarını yetkilerle paylaşmıştır.

  1. 4. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Projesi

Yenilenebilir Enerji Santrallerine gezi yapan öğrencilerimiz güneş enerjisi ile ilgili organik ve inorganik güneş pillerini bilimsel yöntemlerle üretip raporlarını ve kullanım alanlarını  Yenilenebilir Enerji Sempozyumu’nda sunmuşlarıdır.

Bu çalışmalarıyla Türkiye Çevrenin Genç sözcüleri Programı Türkiye delegesi seçilen öğrencilerimiz  Avrupa Gençlik Konferansı’nda ülkemizi temsil etmiştir.

14-16 Mayıs 2012 tarihleri arasında Brüksel’de  “Şimdi değilse ne zaman? Biz değilsek kim?” Sloganı ile “Dünyamıza sahip çıkalım!” ana temasının işlendiği konferansta, 15 farklı ülkenin delegeleri Avrupa’nın çevre sorunlarını tartışarak, yaşanabilir bir Dünya ve sürdürülebilir gelişim için ortak çözüm yolları aradılar. Öğrencilerimiz başarıyla tamamladıkları konferans sonunda Rio+20 Dünya Zirvesi’nde Avrupa gençliğini temsil etmek için seçilmişlerdir.

2012-2013 öğretim yılı

  1. 1. “Çevrenin Genç Sözcüleri Programı-Young Reporters for the Environment” İzmir Toplantısı

TURÇEV(Türkiye Çevre Eğitimi Vakfı) Çevrenin Genç Sözcüleri Programı Ulusal Koordinatörleri Prof. Dr. Çelik Tarımcı ve Aynur Bayraktar program içeriğindeki çevre eğitiminin önemi ve çalışmanın yurtdışı penceresinde gerçekleştirdikleri etkinlikler ile ilgili İzmir okullarından gelen 35 katılımcı öğretmene bilgi verdi. Aynı zamanda çalışmaya kayıtlı okullar, daha önceki yıllarda yaptıkları çalışmaları ve yurtdışı çalışma gruplarındaki deneyimlerini paylaştı. 

  1. 2. Tohumuna sahip çık!...Projesi

Yerel tohumların korunması konusunda okulumuzdaki öğrencilerden başlayarak yaşadığımız bölgede - yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üretici ve yöre halkı ile işbirliği yaparak- farkındalık yaratmak için eğitim çalışmaları ve uygulamaları yapmaktır.

  1. 3. İzmir’de yeşil kentsel dönüşüm için ne yapabiliriz? Projesi

Sürdürülebilir kalkınma sürecinde İzmir ili için yapılabilecek projelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  1. 4. Atık suların ekolojik dengeyi bozmasına izin verme!...Projesi

Sanayi bölgelerinde doğaya zarar veren atıkların incelenerek tespit edilen sorunlara çözüm üretilmesi ve ilgililerle paylaşılarak örnek uygulama yapılması hedeflenmektedir.

 
   Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo