TAKEV KİMYA PROJESİ DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ

TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi’nin TÜBİTAK Türkiye Birinciliği elde eden Kimya Projesi, ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük bilim fuarı İNTEL ISEF’ten  Dünya Dördüncülüğü ile döndü.

TÜBİTAK Türkiye Birinciliği elde ederek ABD’de yapılan dünyanın en prestijli bilim fuarına davet alan TAKEV Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Kimya projesi, Dünya dördüncülüğü elde ederek ülkemizin gururu oldu.

TAKEV Anadolu Lisesi öğrencisi Dilara Alev Örtel ile Fen Lisesi öğrencisi Dilge Kocabaş’ın hazırladığı proje, 75 ülkeden 1800 öğrencinin hazırladığı proje arasından sıyrılarak dünya dördüncüsü seçildi. Türkiye’den fuara davet alan 7 projeden biri olan kimya projesi ülkemize derece  ile dönen tek proje oldu.  “Yasadışı Madde Tayin Eden Biyodedektifler: Apta-Lipozomlar” konulu kimya projesi ile hem yasadışı maddelerle ilgili nitelikli bir bilimsel çalışma ortaya koyan hem de yasadışı madde kullanımı konusunda  farkındalık yaratıp dikkat çekmeye hedefleyen TAKEVli öğrencilerin kimya projesi,aynı zamanda Amerikan Ulusal Bağımlılık Bilim Enstitüsünden de (National Institute on Drug Abuse (NIDA) özel ödül aldı.

Bilim dünyasının büyük beğenisini toplayan çalışmalarını E.Ü laboravuvarlarında Prof.Dr.Suna Timur ve Prof.Dr. Hakan Coşkunol ile doktora öğrencisi Emine Güler’in danışmanlığında hazırlayan TAKEV Lisesi öğrencileri Dilara Örtel ve Dilge Kocabaş’ın projesi geçtiğimiz yıl düzenlenen 47. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasın’da Türkiye birinciliği elde etmiş, okullarını ve bölgemizi gururlandırmıştı. İzmirli iki genç kızın çalışması  bu kez Türkiye’yi temsilen gittikleri fuarda okullarının, İzmirli akademisyenlerin ve ülkemizin yüz akı oldu.

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo