TAKEV FLL EKİBİNDEN SU ARITMASINA ÇIĞIR AÇACAK ÇÖZÜM

First Lego Lig Turnuvalarına hazırlanan TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerinden oluşan ROBO-NUN takımı, kuyu sularında bulunan ağır metalleri temizlemek üzerine proje geliştirdi. TAKEVli gençlerin devrim niteliğindeki bu projesi ile basit arıtma tesislerinin de yardımıyla kuyu suyundan sağlıklı içme suyu üretimi sağlanabilecek. Çevreye ve doğaya duyarlı bu proje yetkililerden büyük ilgi gördü.

 

Kuyu sularında bulunan ağır metallerin ,humik asit kaplı nanopartiküllerle temizlenmesini sağlayan TAKEVli genç bilim insanları , “kuyu sularındaki ağır metaller temizlensin! Kuyu suları içilir hale gelsin!” sloganıyla başladıkları proje ile , yakın gelecekte baş göstereceği öngörülen su kaynakları ile ilgili sıkıntıya çözüm geliştirdiler.

Öğrenciler bu geniş çaplı ve iddialı proje çalışmasında Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nün yanı sıra Tahtalı Su Arıtma Tesisi yetkililerinden ve okulumuz Fizik öğretmenlerinden de destek aldılar.

Bilindiği üzere, günümüzde kuyu suları, içerdikleri ağır metaller yüzünden içilememekte; ülkemizdeki arıtma tesisleri ise, sadece klasik yöntemlerle barajlardaki suları içilir hale getirmektedir. Kuyu sularını  içilir duruma getirebilecek ileri arıtma tesisleri, yüksek maliyetler nedeniyle ülkemizde kurulamamakta. Şayet TAKEV Lisesi FLL Takımı ROBO-NUN’un projesi kuyu sularında uygulanırsa , düşük maliyetli bir arıtma tesisi yardımıyla içilebilir su sıkıntısına önemli oranda çözüm getirmeyi hedefliyor. Gençlerin geliştirdiği bu proje ile 11 litrelik kuyu suyunun temizlenmesi yapım ve uygulama aşamasıyla birlikte sadece 1 lira 55 kuruşa mal oluyor.

TAKEV Öğrencileri projelerini bugüne değin İzmir Valililiği, DSİ Bölge Müdürlüğü , İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi yetkililerinin yanı sıra  akademisyenlerle, İZSU Arıtma Tesisi yetkilileri ile ulaşabildikleri milletvekilleri ile paylaşma olanağı buldu. Çevreye ve doğaya duyarlı bu proje , yetkililerde ve sosyal medyada da geniş kitlelere ulaşarak büyük ilgi görüyor.

Tüm Başarılar


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo


-->