TAKEVLİ GENÇ ÇEVRECİLER GEMİ SÖKÜM TESİSLERİNİN SAÇTIĞI TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ!

Akademik altyapı ve dil eğitiminin yanı sıra ;sorgulayan, araştıran ,çevreye ve toplumsal hayata duyarlı gençler yetiştiren TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi’nin öğrencileri, toplumsal ve çevresel duyarlılıkla oluşturdukları Çevrenin Genç Sözcüleri Kulübü ile çevre ve toplum sağlığını tehdit eden faaliyetleri araştırıyor, yetkililerin dikkatini çekiyor.

TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan “Çevrenin Genç Sözcüleri” çalışma grubu, bu  eğitim yılı başından bu yana gerçekleştirdikleri çalışma ve araştırmalarla ;  ülkemizde faaliyet gösteren  gemi söküm tesislerinin çevre kirliliğine olan etkisini ,herhangi bir kaza sonucu oluşacak tahribatı ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini çok sayıda uzman ve yetkiliyle görüşerek detaylarıyla ortaya koydu.  Çevreci gençler araştırma süreçleri boyunca Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ni ziyaret etti; gemi geri dönüşüm işlemleri sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların olası sonuçlarını araştırmanın yanı sıra geçmişten günümüze yaşanmış kazaları ve sonrasında ortaya çıkan sonuçları öğrendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Gökdeniz Neşerile, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Tülay Yılmaz’la ve Atıksu Arıtma Daire Başkanı Faruk İşgenç ile görüşen gençler yaptıkları gözlem, araştırma ve röportajların ardından geniş kapsamlı bir makale kaleme aldı.

Yazdıkları makalede ,Akdeniz bölgesinde Türkiye den başka hiçbir ülkede , ülkemizdeki gibi  büyük çaplı gemi söküm işi yapılmadığına dikkat çeken gençler yazdıkları makalede yetkililere seslenerek şu ifadelere yer verdi: “ Biz TAKEV Lisesi Çevrenin genç sözcüleri kulübü olarak ekonomiye yarar sağlayacak diye limanlarımızın bu şekilde kullanılmasına karşıyız.  Ne kadar önlem alınırsa alınsın insan sağlığı ve çevremizin en ufacık bir ihtimalle dahi tehdit altında olduğunu, bile bile buna göz yumulmaması gerektiğini düşünüyoruz .Evet tüm dünyaya örnek teşkil ettiğini  ve geri dönüşümde enerji ve maliyet açısından oldukça yararlı olabileceğini bir kenara bırakıp ekonomiyi çok daha başka yollarla kalkındırma çabasına girerek çevreyi ön planda tutmamız gerektiğini ;her ne olursa olsun ne yapılırsa yapılsın tek amacımızın doğayı korumak olması gerektiğini düşünüyoruz “

TAKEVli genç çevreciler şimdi seslerini ve sözcüklerini daha geniş platformlara taşımaya, yazdıkları makale ile bu alanda düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya hazırlanıyor.

Toplum ve çevre sağlığı için çaba gösteren, elini taşın altına koymayı bilen, toplumsal ve çevre bilincine  sahip öğrencilerimizle  TAKEV Okulları olarak gurur duyuyor, seslerini duyurmak için katılacakları tüm yarışma ve platformlarda başarı diliyoruz.

Tüm Haberler


Üyeliklerimiz ve Desteklediklerimiz

Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo
Client logo

Client logo
Client logo
Client logo


-->